Wózek sterowany brodą?!

 Dzień dobry!


    Start programu „Aktywny Samorząd” już za niedługo, bo 1 marca. Jak mogliście Państwo przeczytać w moim poprzednim artykule jest to przedsięwzięcie pod egidą PFRON, dzięki któremu osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie do wózka elektrycznego nawet do kwoty 25 000 zł. Dziś właśnie na przykładzie beneficjentów tych najwyższych kwot postaram się przedstawić Państwu, co możemy zaoferować osobom, które potrzebują sprzętu niestandardowego, skonfigurowanego indywidualnie pod ich dysfunkcje.     

    Nikt nie opowie o wózku z ponadstandardowym wyposażeniem lepiej, niż jego użytkownik. Z tej okazji wirtualnie odwiedzamy Pana Mariana, mieszkańca DPS w Śniatowie koło Kamienia Pomorskiego, który w zeszłym roku skorzystał przy naszej pomocy z subwencji PFRON i w połączeniu z dofinansowaniem NFZ bezpłatnie otrzymał wózek elektryczny Vermeiren Navix SU. Jest to „elektryk” sterowany głową, posiadający duże koła przednie a tylne małe (czyli odwrotnie niż w normalnym wózku) oraz funkcję pionizacji. 


    Pan Marian zmagający się na co dzień z porażeniem czterokończynowym postanowił osobiście zaprezentować możliwości swojego sprzętu, żeby pokazać innym osobom w podobnej sytuacji oraz ich opiekunom jakie możliwości oferuje rynek zaopatrzenia w wyroby medyczne. Na krótkich filmikach będą widoczne współczesne możliwości techniczne „elektryka”oraz komentarz do nich. Rehabilitant pana Mariana w trakcie nagrań udziela bardzo cennych uwag dotyczących wpływu wyposażenia ponadstandardowego na proces rehabilitacji oraz codzienne funkcjonowanie jego podopiecznego. Jak zatem zdobyć tak duże dofinansowanie ?


    Odpowiedź jest wyjątkowo prosta. Nie musicie znać państwo zawiłych reguł i procedur programu „Aktywny Samorząd” - wystarczy zgłosić mi co danemu mieszkańcowi będzie potrzeba, a my już wszystkim się zajmiemy. Największa różnica w porównaniu do standardowego wniosku polega na tym, że lekarz w trakcie badania (teleporady) wpisuje w specjalnym formularzu potrzebę zastosowania ponadstandardowego wyposażenia. My uwzględniamy te wszystkie opcje dodatkowe w kosztorysie wózka i wysyłamy to razem z wnioskiem o dofinansowanie do PFRON (więcej o programie „Aktywny Samorząd” w moim poprzednim poradniku „100% dofinansowanie do wózka elektrycznego”). Następnie orzecznik PFRON analizuje potrzebę wyższego dofinansowania i jeżeli uzna ją za słuszną to można już mówić o sukcesie.

W zeszłym roku nie zdarzyło się, aby któremukolwiek z naszych pacjentów odmówiono większej refundacji. Jeżeli ktoś wnioskuje np. o sterowanie sprzętu przy pomocy brody, to wiadomo że posiada dysfunkcję rąk i nóg, więc z logicznego punktu widzenia taka subwencja mu się należy i ciężko ją zakwestionować. 
Wszyscy lubimy często zmieniać pozycję ciała


    Kto z nas zasypia i budzi się rano idealnie w tej samej pozycji? Albo kto zasiada do pracy przy biurku i przez kilka godzin nie rusza się przed komputerem? Zawsze wstajemy, ponownie siadamy i znów wstajemy, chodzimy, przeciągamy się, chodzimy po schodach, gimnastykujemy się (a jak szef nie widzi to położymy na chwilę nogi na biurku lub położymy się całkowicie dla odpoczynku jak jest gdzie ;p). Często zapominamy, że są osoby które bez odpowiedniego sprzętu nie mają takiego komfortu jak my. Mieszkańcy np. z porażeniem lub niedowładem czterokończynowym, trzy i dwu kończynowym muszą przebywać w niewygodnej dla siebie pozycji przez dłuższy czas ponieważ sami sobie nie zapewnią częstej zmiany ułożenia. O takie sprawy muszą prosić personel DPS, który często nie jest w stanie tak często jak potrzeba pomóc swojemu podopiecznemu. Sprawa jeszcze gorzej wygląda w weekendy, święta, urlopy, w dobie epidemii, kiedy siłą rzeczy pracowników jest mniej i ciężej poprosić o wsparcie swojego opiekuna.


Z pomocą przychodzą zatem sterowniki umożliwiające elektryczną regulację oparcia, siedziska i podnóżków. Pozycje które dzięki temu możemy uzyskać:

 • siedząca
 • półleżąca
 • leżąca
 • podnóżki sterowane dół (pełne zgięcie kolan) i góra (pełen wyprost nóg)- niezależnie od ustawienia oparcia i siedziska


    Powyższe opcje możemy regulować przy pomocy standardowego dżojstika umieszczonego przy ręce sterującej lub przy pomocy sterownika zamontowanego np. przy brodzie. Pan Marian na filmiku prezentuje właśnie, jak można samodzielnie bez użycia rąk i pomocy osób trzecich prostować i zginać nogi w kolanach wykonując przy tym bierne ćwiczenia oraz zapobiegać np. opuchniętym stopom lub podudziom. Dodatkowo przy całkowitym leżeniu podłokietniki opuszczają się poniżej poziomu oparcia i siedziska tak aby można było łatwiej przetransportować mieszkańca na łóżko i z powrotem.

Pionizacja


    Pozycja stojąca jest dla nas- zdrowych osób naturalna. Wyprostowani stoimy w kolejce w sklepie, przemieszczamy się, gotujemy, sprzątamy etc. I tu znów musimy spojrzeć na świat oczami osoby niepełnosprawnej, która postrzega rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy. Rozmowa z drugim człowiekiem „twarzą w twarz”, zerknięcie z góry do garnka z gotującą zupą, sięgnięcie czegoś z wysokiej półki- wszystkie te dla nas oczywiste sprawy są dla wielu Państwa mieszkańców słabo bądź wogóle nieosiągalne. 


Zapewnienie podopiecznemu pozycji wyprostowanej wymaga:


 • zaangażowania rehabilitanta (lub innego personelu DPS)
 • dodatkowego sprzętu (pionizatora)
 • dodatkowego czasu poświęconego na przesiadanie się z łóżka na zwykły wózek, następnie z wózka do pionizatora i z powrotem oraz transport do pomieszczenia z pionizatorem często na innym piętrze
 • dodatkowej przestrzeni (wózek i zwykły pionizator nie zmieszczą się w standardowym pokoju DPS więc trzeba dodatkowo zawieźć mieszkańca do salki rehabilitacyjnej) 


    „Elektryk” wyposażony w funkcję pionizacji załatwia nam wszystkie te problemy. Jak widać na filmiku można pionizować się w pokoju, wózek bez problemu mieści się na małej przestrzeni. Duże napędowe koła z przodu powodują, że wózek jest bardzo zwrotny i można obracać się o 180 stopni niemal w miejscu. Jest to ważne pod kątem infrastruktury (meble, ściany, futryny)- mienie DPSu nie będzie niszczone poprzez obijanie.

Co więcej w pozycji wyprostowanej można się przemieszczać, co na pewno jest nie bez znaczenia w kontaktach międzyludzkich, gdyż można złapać z rozmówcą kontakt wzrokowy. 

Pionizacja pacjenta to temat dość obszerny i można by poświęcić temu osobny artykuł, jednak trafnego podsumowania walorów przebywania w pozycji wyprostowanej dokonał producent wózka- firma Vermeiren:

 • Zwiększa gęstość kości
 • Poprawia wydajność płuc oraz układu trawiennego
 •  Zmniejsza przykurcze w stawach
 •  Polepsza samopoczucie
 •  Umożliwia interakcję wzrokową w kontaktach z innymi ludźmi
 •  Wzmacnia poczucie zaufania do siebie
 •  Prowokuje do zwiększenia aktywności


Sterowanie głową


    W sytuacji kiedy osoba niepełnosprawna nie jest w stanie z różnych przyczyn obsłużyć dżojstika przy pomocy ręki korzystamy z nowoczesnych technologii. Najbardziej popularnym rozwiązaniem które stosujemy do manewrowania wózkiem elektrycznym w takiej sytuacji jest sterownik umieszczony na brodzie. Umożliwia nam on zastosowanie wszystkich funkcji, które fabrycznie występują w „elektryku”:


 • jazda we wszystkich kierunkach na siedząco i w pozycji spionizowanej
 • włączanie i wyłączanie oświetlenia, kierunkowskazów, klaksonu
 • ustawienie pozycji ciała (od leżenia, siedzenia po pionizację + podnóżki)
 • regulacja prędkości jazdy


    Na ostatnich zajęciach prowadzonych przeze mnie w ramach kursu specjalizacyjnego z fizjoterapii (AWF Katowice) uczestnicy mieli okazję wypróbować moduł sterowania brodą. Reakcje słuchaczy kursu były raczej takie same- zdziwienie że tak wiele opcji jest w stanie niepełnosprawny obsłużyć ruchami głowy oraz niedowierzanie, że w ciągu 2-3 minut byli w stanie jeździć samodzielnie i ogarnąć podstawowe opcje. Wnioski są zatem jasne- nie taki diabeł straszny jak go malują!


Reasumując


    Opisany na przykładzie jednego  modelu wózka przypadek nie wyczerpuje tematu opcji ponadstandardowych „elektryka” w całości. Niemniej jednak mam sporą nadzieję, że kolejna odsłona mojego poradnika pomoże Państwu po pierwsze wytypować osoby, którym taka pomoc by się przydała, a po drugie uświadomi, że najnowsze zdobycze techniki w służbie osobom potrzebującym i niepełnosprawnym  są na wyciągnięcie ręki. Zgłaszając nam potrzebę zaopatrzenia Państwa mieszkańca w wózek możemy zagwarantować 100% profesjonalne i indywidualne podejście do sprawy. W dziedzinie doboru sprzętu działamy tak, jak byśmy pomagali członkom swojej rodziny!Podziękowania


    Panu Marianowi- beneficjentowi zeszłorocznej dotacji PFRON i NFZ serdecznie dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie w chęć pomocy osobom o podobnych schorzeniach. Przesłane przez Pana materiały w postaci zdjęć i filmów poglądowo-instruktażowych są warte więcej niż tysiąc słów!

Kolejne podziękowania kieruję do Pana rehabilitanta który wystąpił w roli operatora kamery i narratora podczas obsługi wózka przez Pana Mariana. Mądre uwagi i ciekawe, wzięte z życia spostrzeżenia (jak to że wózek można wykorzystać jako fotel dentystyczny, sam bym na to nigdy nie wpadł ;p) na pewno wykorzystam w swojej pracy naukowej na uczelni, gdyż wiedza praktyczna i feedback od fachowców takich jak Pan jest na wagę złota.


    Tradycyjnie z wyprzedzeniem zapraszam do śledzenia kolejnej serii poradnika poruszania się po krętej ścieżce refundacji. Kolejna odsłona niebawem...


Komentarze

 1. Basia Zalewska23 lutego 2022 11:27

  Jak to dobrze że są tacy ludzie jak pan Fizjoterapeuta z filmiku, widać pełne zaangażowanie i ludzką atmosferę. Pozdrawiam Was serdecznie i ściskam kciuki za takie osoby !

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za miłe słowa. Mirek, fizjoterapeuta z filmiku 🙂.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz