MATERAC PRZECIWODLEŻYNOWY- czyli 5 najczęstszych błędów


Materac przeciwodleżynowy to grupa produktów, często jest mylony z jednym modelem. Obecnie na naszym rodzimym rynku mamy dostęp do sporej liczby tego typu produktów. Jak się w tym połapać i dlaczego zazwyczaj używasz tych samych modeli dowiesz się z poniższego tekstu.


Głównym celem omawianego produktu jest działanie zapobiegające odleżynom i takim się tu zajmiemy, na bok odstawimy produkty nie medyczne o nieudowodnionej skuteczności zatem pod lupę weźmiemy produkty będące wyrobami medycznymi refundowanymi przez NFZ czyli materacami przeciwodleżynowymi pneumatycznymi. Materac taki musi posiadać podstawową cechę jaką jest pneumatyczna właściwość przeciwodleżynowa. Najbardziej popularne materace składają się z zestawu pompa + materac (podkład). Są też produkty oparte na samym materacu które ze względu na ceny rozpoczynające się od 3 tys zł są zdecydowanie mniej popularne na naszym rynku.



  1. JAKI STOPIEŃ ODLEŻYN?


Zaopatrzenie się w materac powinniśmy zacząć od zdiagnozowania w jakim stanie jest nasz podopieczny i dopiero wtedy przyjrzeć się co oferuje rynek.


Stopień odleżyn

Krótka charakterystyka

Odleżyny I stopnia

Nieuszkodzona skóra z miejscowym zaczerwienieniem nieblednącym pod wpływem dotyku

Odleżyny II stopnia

Częściowy ubytek skóry, rozwój płytkiego owrzodzenia, który często prezentuje się jak otarcie lub pęcherzyk wypełniony płynem

Odleżyny III stopnia

Uszkodzenie skóry na całej grubości, z możliwym zajęciem tkanki podskórnej, ale bez uszkodzenia kości, ścięgien czy mięśni

Odleżyny IV stopnia

Obszerne uszkodzenie skóry oraz tkanek głębokich, z odsłonięciem kości, mięśni, powięzi i stawów.

źródło: https://posilkiwchorobie.pl/gojenie-ran/rodzaje-i-stopnie-odlezyn/


źródło: https://dlaspecjalistow.mojarana.pl/odlezyny/jak-pielegnowac-pacjenta-z-odlezyna-w-warunkach-domowych


        I tak prewencyjnie i do pierwszego stopnia odleżyn użyjemy najbardziej popularnego materaca przeciwodleżynowego typu “perełkowy lub bąbelkowy”. W wyższych stopniach odleżyn powinniśmy zastanowić się nad materacami typu “rurowe”. 


  1. MATERAC PRZECIWODLEŻYNOWY NIE WYMAGA KONSERWACJI


Materac typu “perełkowy, bąbelkowy” wyjątkowo szybko parcieje zalewany wszystkim tym co może się wydarzyć w łóżku chorego. Zatem prosty sposób na długowieczność to zabezpieczenie go podkładem np. prześcieradłem nieprzemakalnym. Bezpośredni kontakt z grzejnikiem w pokoju też mu nie służy. Długowieczność pompy zwiększymy nie kładąc jej w najbardziej pylących miejscach np. podłoga. Droższe modele posiadają wymienne filtry powietrza co kilkukrotnie zwiększa czas użytkowania takiej pompy. Materac przeciwodleżynowy pneumatyczny kładziemy na materac piankowy, styczność bezpośrednio ze stelażem łóżka znosi jego właściwości przeciwodleżynowe i przyspiesza zużycie. 


  1. “RUROWY” JEST NIEWYGODNY DLA PACJENTA


Materac typu “rurowy” jest bardziej wymagający a to ze względu na potrzebę ustawienia odpowiedniego ciśnienia na pompie. W przypadku ustawienia maksymalnych parametrów twardość materaca może być na tyle wysoka że u podopiecznego mogą pojawić się odleżyny! W przypadku “perełkowego, bąbelkowego” takiego problemu nie zaobserwowaliśmy. Reasumując, materace rurowe są o wiele bardziej skuteczne w leczeniu odleżyn ale też wymagają ustalenia odpowiedniej wartości ciśnienia na pokrętle pompy.


  1. CHYBA SIĘ ZEPSUŁ BO TYLKO CZĘŚĆ MATERACA JEST NADMUCHANA


Materace w zestawie z pompą to materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe. Zmiana ciśnienia to ich cecha objawiająca się pompowaniem zazwyczaj jednej z dwóch sekcji na zmianę w materacu co pewien cykl np. 5-10 min . Dzięki takiej funkcji ucisk na tkanki zmienia się co cykl i mogą być one odżywione przez krążącą krew co zapobiega powstawaniu odleżyn. Wbrew przypuszczeniom problem z niepełnym nadmuchaniem materaca jak w opisanym przypadku zgłasza nam spore grono osób. Częstą przypadłością reklamacyjną jest nietrzymanie ustawionego ciśnienia itp. Jest to związane ze słabą jakością wyrobu. Pamiętajmy że 99% wyrobów to wyroby pochodzące z Azji a dokładniej Tajwanu i mimo że na pierwszy rzut oka produkty wyglądają identycznie mogą diametralnie różnić się jakością. Dlatego ważne jest aby pozyskiwać sprzęt u zaufanych dostawców


  1. NFZ REFUNDUJE KAŻDY MATERAC PRZECIWODLEŻYNOWY


NFZ refunduje tylko materac przeciwodleżynowy z wyłączeniem materacy piankowych. To oznacza że materac typu “gofer” nie jest refundowany. Refundacja przysługuje co 3 lata. W przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności lub pierwszej grupy inwalidzkiej okres ten został zniesiony i chory może korzystać z refundacji bez limitów czasowych. Pamiętajmy że zlecenie na materac przeciwodleżynowy może wypisać nawet lekarz POZ i nie trzeba fatygować tym specjalistów.





Komentarze

  1. Dodałabym jeszcze o głośności materacy, bo kiedyś wzięłam materace perełkowe i jak wchodzę na salę to jest jak w ulu.

    OdpowiedzUsuń
  2. A jak mam wniosek na materac, to mogę go u was zrealizować? Tylko taki co tu opisujecie, że będzie ok.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Beato,

      aby zrealizować u Nas wniosek na materac, wystarczy założyć konto w naszej aplikacji:

      https://skleportosilesia.pl/pl/reg

      oraz złożyć zamówienie na wybrany przez siebie model materaca.

      Filmik pokazujący jak założyć konto:

      https://www.youtube.com/watch?v=925ZtquiKZw

      Pozdrawiam serdecznie,

      Usuń
  3. Widzę, że i tak trzeba dopłacać 120 do materaca tego podstawowego. To tak jak wszędzie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień Dobry.

      Dopłata do zakupu materaca jest wymagana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zasadą jest, że zawsze do limitu (400zł) jest dopłata 30%.

      Dla użytkowników aplikacji ORTOSILESIA (https://skleportosilesia.pl/) mamy przygotowane rozwiązania mówiące o tym jak pokryć dopłatę do sprzętu.

      W tym celu zapraszamy Panią do kontaktu na infolinii: 32 411 06 49, do działu zamówień.

      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  4. Zamówiłem na wniosek z nfz we wtorek przez waszą stronkę i w czwartek przyszedł faktycznie prawilny materac :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A zamawiałeś może wózki od nich? Bo ponoć teraz czeka się wszedzie na nie pare miesięcy?

      Usuń
  5. Faktycznie obniżenie ciśnienia na pompie do materaca rurowego zadziałało. A myślałam że to najgorsze i najdroższe materace. Cenne wskazówki dajecie będzie coś jeszcze??:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz